Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Adolescenta de 17 ani din Hînceşti, dată dispărută, A FOST GĂSITĂ. Ce povestesc rudele minorei

A plecat de acasă acum doua săptămâni și nu s-a mai întors. Este vorba despre o tânăra de 17 ani, dintr-un sat din raionul Hînceşti. Cei apropiați au căutat-o cu disperare, însă nu au mai dat de urma ei.

Publicat

Părinţii fetei spun că aceasta a mai fugit de acasă acum două luni, însă nu pentru atâta timp, de aceea s-au adresat poliţiei. În timp ce echipa noastră de filmare realiza reportajul despre acest caz, adolescenta a fost găsită la Orhei.

Tânăra a ieșit din casă, îmbrăcată sumar, în dimineața zilei de 11 ianuarie, după ce a fost sunată de cineva, iar de atunci nu a mai dat niciun semn.

„Nu ştiu nimic, de ce. Eu eram la lucru, eu eram la lucru, soţul tot. Nu a fost o fată ca să se ducă, a fost o fire închisă. Nici eu singură că sunt mama ei nu mi-a spus nimic”, a spus mama fetei, Svetlana Rotaru.


Cei doi fraţi ai fetei erau acasă în momentul în care aceasta a plecat.

„Sora mea vorbea cu prietenul ei, după ce a vorbit a pus receptorul şi a început a plânge şi a plecat. Ea era îmbrăcată într-o coftă subţire şi într-o pereche de ghete şi după nu am mai văzut-o”, a spus sora fetei.

Şi tatăl tinerei este nedumerit de acțiunile fiicei sale. El ne-a povestit cum aceasta a fugit de acasă în luna noiembrie sub pretextul că iese cu prietenele în sat, însă, după trei zile a fost găsită la Chişinău.


„A mai fugit, a mai fugit, dar a venit acasă acum însă azi nici nu răspunde la telefon, e închis telefonul. Tot aşa am dat în căutare şi au găsit-o şi a mers soţia la Chişinău şi a adus-o acasă”, a spus tatăl fetei, Grigore Rotaru.

După ce a plecat a doua oară de acasă, adolescenta a sunat asistenta socială din localitate, pentru a-i spune că este la un prieten din Chișinău. Femeia a refuzat să vorbească cu echipa noastră de filmare, dar în spatele camerei ne-a spus că fata este cam retrasă de fire şi nu prea are prieteni.

„A început să se destăinuie şi am început să înţeleg ce are. – Dar care era motivul că a fugit? – Tot la prietenul ei a plecat. A vorbit cu el pe facebook, a discutat – Totuşi are reţele de socializare – Da”.


Adolescenta a absolvit clasa a 9-a acum doi ani, iar de atunci nu are nicio ocupaţie.

„Nu aş spune că familia e social vulnerabilă cum nu ar fi se descurcă. Mama lucrează, el se mai duce cu ziua”, a spus primarul comunei Voinescu, raionul Hînceşti, Serghei Rotaru.


Oamenii din sat spun că au aflat din presă despre dispariția fetei.

„Era o fetiţă cuminte, o vedeam trecând pe drum, nu am găsit ca să fie rea fata. S-a mai auzit că ea a mai dispărut, dar au găsit-o”.

„La televizor am văzut dimineaţă. Este o persoană simplă, onestă, nu am avut nimic probleme, nu am auzit nimic din partea ei. Ea mai mult stătea în deal la bunica, stătea şi acasă, dar acasă când venea, când nu venea”.

Minora a fost găsită de poliţiştii din Orhei, acasă la o femeie.

„A fost găsită astăzi vie şi nevătămată pe teritoriul raionului Orhei. La moment minora este în afara oricărui pericol. Poliţia urmează să stabilească toate circumstanţele, inclusiv motivul care a determinat-o pe minoră să plece de acasă”, a comunicat ofiţerul de presă al Inspectoratului General de Poliţie, Mariana Beţivu.

Potrivit Inspectoratului General de Poliţie, de la începutul acestui an, în jur de 50 de minori au fugit de acasă.

publika.md

Moldova

Cadavrul carbonizat al unui bărbat, găsit într-o clădire părăsită, în capitală

Descoperire macabră, în capitală. Cadavrul carbonizat al unui bărbat a fost găsit într-o clădire părăsită de pe bulevardul Decebal din sectorul Botanica.

Publicat

Informația a apărut pe canalul de telegram Ungureanu 112.

Potrivit sursei, la moment, identitatea victimei nu a fost până la moment stabilită, tot ce se cunoaște, este că pe mâna stângă decedatul avea un ceas de dame și un tatuaj asemănător cu litera rusească „Ж”.

Știrea se actualizează…


Citește mai departe

Moldova

Ghinionul unui hoț care a spart o grădiniță: A fost prins în timp ce se ducea la lombard

Un echipaj de poliție a oprit azi dimineață un taxi pentru o verificare de rutină. Întâmplător au aflat că taximetristul ducea un pasager la o casă de amanet.

Publicat

După o verificare mai detaliată, oamenii legii au aflat că cel care stătea pe bancheta din spate tocmai dăduse o spargere la o grădiniță din Capitală, transmite Deschide.md

Întâmplarea a avut loc azi aproximativ în jurul orei 4 dimineață. După ce polițiștii au oprit un taximetrist care conducea o Toyota Prius. Acesta le-a spus oamenilor legii că are un pasager în mașină și care a comandat o cursă către o casă de amanet din capitală. După ce polițiștii

Au verificat identitatea pasagerului aceștia au observat că bărbatul avea antecedente penale așa că l-au luat la întrebări ce bunuri are în sac. După ce au găsit un notebook, oamenii legii au început să aibă suspiciuni că bunuruile ar fi fost furate așa că l-a condus pe pasagerul taximetrului la secția poliție. Acolo, hoțul s-a și dat de gol recunoscând că ieri a dat o spargere la grădinița nr. 153 din sec. Botanica de unde și a sustras bunurile date.


Citește mai departe

Moldova

La frontieră, două acte neveridice și un camion indisponibilizat

Trei bărbați documentați pentru deținerea actelor oficiale falsificate. Incidentele au fost consemnate de către polițiștii de frontieră din Direcțiile regionale Sud și Vest pe parcursul zilei de ieri, 6 martie curent.

Publicat

Pentru a i se autoriza tranzitarea teritoriul Republicii Moldova, un cetățean ucrainean s-a prezentat în PTF Giurgiulești-Reni la volanul unui autocamion, înmatriculat în Ucraina. Acesta transporta paleți și avea ca țară de destinație Bulgaria.
În procesul de verificare a actelor pentru mijlocul de transport, polițiștii de frontieră au depistat că permisul de conducere pretins a fi eliberat de autoritățile ucrainene pe numele conducătorului auto, prezenta indici de falsificare. Audiat, șoferul camionului a declarat că el nu cunoștea, despre faptul că permisul ar fi fals.

Un alt incident a fost consemnat în urma valorificării unei informații operative de către echipa mobilă a DR Sud. Aceasta a oprit în trafic un camion ce transporta pietriș. Supus verificărilor s-a depistat că codul VIN al remorcii nu coincide cu cel menționat în acte.
Fiind întrebat, conducătorul auto a declarat că nu cunoaște nimic despre cele depistate, menționând că documentul respectiv l-a primit de la firma la care este angajat.

Cercetare penală riscă și un conațional, originar din raionul Telenești. Acesta deținea un certificat de pregătire profesională a conducătorului auto cu semne vizibile de falsificare. Bărbatul de 52 de ani ajuns în punctul de trecere Sculeni a prezentat actele necesare pentru intrarea în țară. În baza analizei de risc, polițistul de frontieră a dispus efectuarea unui control suplimentar, în urma căruia s-a depistat neveridicitatea actului.
Audiat, moldoveanul a recunoscut că și-a perfectata certificatul acum trei ani contra sumei de 180 de euro, pentru a se putea angaja ca șofer pe teritoriul Franței.


În toate cazurile, polițiștii de frontieră continuă cercetările pentru elucidarea tuturor circumstanțelor și încadrarea juridică a faptelor. Dacă se vor găsi vinovați, subiecții riscă o pedeapsă conform infracţiunii prevăzute de art. 361 al. 1 Cod Penal al Republicii Moldova.

echipa.md

 


Citește mai departe

topul săptămânii